st 3.1.2024 | Tomáš Prodělal

Nepříznivá série přerušena! Hradec přetlačil Rytíře 4:2

Na středeční večer bylo na programu první utkání roku 2024. Lvi do duelu s Kladnem vstoupili lépe, když Jordann Perret využil přesilovku. Rytíři srovnali, ale Hradec ukázal svou sílu a góly Giorgia Estephana a Tomáše Pavelky odskočil na 3:1. Gólově plodnou třetinu ještě uzavřel hostující Tralmaks snížením zároveň se sirénou. Následně se přeci jen brankostroj zasekl a stejné skóre platilo, i zásluhou Jana Lukáše, až do poslední minuty, kdy výhru zpečetil Aleš Jergl. Mountfield tak výhrou 4:2 utnul sérii čtyř porážek.

Po nezvládnutém závěru v Třinci udělal Tomáš Martinec v sestavě několik změn. Do branky po jednozápasové pauze šel Jan Lukáš. Kryštof Lang spolu s Matějem Chalupou se nevešli do sestavy, jejich místa ve čtvrté formaci obsadili Marek Zachar a navrátivší se kapitán Jan Eberle.

Přestřelka Lvům vynesla vedení 3:2

V úvodu utkání bylo patrné, že oba celky se nenacházejí zrovna v optimální pohodě. Většinu hry zabíraly nepřesnosti a tuhý boj u mantinelu. Aktivnější bylo Kladno, které si záhy vybojovalo také přesilovku a ihned z jejího kraje vyplaval na mezikruží volný Deven Sideroff, golfákem trefil však jen Lukášovo rameno. Na opačné straně v oslabení zahrozil Jordann Perret a vybojoval trestné střílení, k němu se postavil Jérémie Blain, ale ani jeho pokus mezi betony úspěch neslavil.

Po komerčním brejku dostali možnost početní výhody také Lvi a nepohrdli. Tomáš Pavelka sehrál puk na Davida Šťastného, jenž na brankovišti našel Jordanna Perreta, který nadvakrát protlačil touš za Bowa – 1:0. Aréna se probudila a na ledě přibylo šancí. Nejprve z levého kruhu pálil Oliver Okuliar, ale vratár se zkušenostmi z NHL další touš do branky nepustil. Branku Hradce zase chytrou střelou z velkého úhlu ohrozil Eduards Tralmaks, následně také Jiří Ticháček, avšak Jan Lukáš si poradil.

Hosté dostali k dispozici další přesilovou hru, kterou sice Mountfield ubránil, ale Středočeši se nabudili. Deven Sideroff našel před brankou Christophera Materneta a ten zasunul za ležícího Lukáše – 1:1. Východočeši však vyrukovali s tou nejlepší možnou odpovědí. David Šťastný sebral puk příhodně pro Giorgia Estephana, který vymetl pravý horní roh – 2:1. To samé se podařilo ještě o chvíli později Tomáši Pavelkovi, jehož nahození od modré doplavalo až do vinglu – 3:1. Poldovka si však připravila ukázkovou odpověď do šatny, kdy Eduards Tralmaks sebral volný puk na slotu a necelé dvě vteřiny před sirénou snížil na 2:3 z pohledu Kladna.

Druhá část branku nepřinesla

Do druhé třetiny vstoupili lépe hosté a Tomáš Voráček zle dotíral na branku Lukáše, domácí se osvobodili jen za cenu zakázaného uvolnění. Lvi si vzali varování k srdci a přebrali otěže. V tom pomohla také přesilovka. Východočeši opět předvedli kvalitní tlak, při němž hrozila hlavně dvojice z první formace Giorgio Estephan a David Šťastný, Landon Bow se měl co ohánět, ale spolu s obranou celé dvě minuty ustál.

Na komerční brejk plynule navázalo další vyloučení z řad Rytířů. Tentokrát už se ale Mountfieldu přesilová hra příliš nepovedla. Snad jen s výjimkou několika pokusů Evana Jaspera se gólman hostí moc nezapotil. Hra se proměnila v ukolíbávanou, kterou rozmetal Antonín Melka. Srdcař v modrém se objevil nikým nehlídán ve slotu, ale trefil jen Lukášovu vyrážečku. O několik chvil později se připomněl domácí kapitán Jan Eberle, jehož pokus lízl Bowovu lapačku.

Hokej nabral svižné tempo a jazýčky se opět přesunuly na stranu hráčů zpod Bílé věže. Giorgio Estephan nejprve promáchl mezi kruhy, aby následně nebezpečně tečoval nahození od modré čáry, naštěstí pro Landona Bowa černá pryž trefila jeho beton. Konec třetiny se poté nesl ve znamení vyloučení. Nejprve ve prospěch Kladna, které se po špatném střídání Východočechů dostalo do přečíslení tři na nikoho, jenže bylo pozastaveno ofsajdem. Lvi dostali ideální možnost pro branku do šatny v podobě převahy 5 na 3, nedostali se však ke střele.

Lvi si došli pro výhru

Na začátku poslední dvaceminutovky domácí dokonali neúspěšnou dvojnásobnou přesilovku a následně podstoupili otěže Kladnu, které se začalo hnát za vyrovnáním. Po pěkné kombinaci chybělo Jaromíru Jágrovi jen několik centimetrů k doklepnutí do prázdné branky. V dalším střídání byl na ledě velmi cítit Denis Kusý, který nejprve hrozil z velkého úhlu, ale Lukáš stačil vystrčit své rameno. Žíni z kruhu pardubického odchovance zase hradecký gólman zastavil lapačkou.

S ubývajícím časem Mountfield téměř vyklidil útočné pozice a ofenzivní iniciativu téměř přenechal Rytířům. Defenziva od soutoku Labe s Orlicí byla však pozorná a hra probíhala výhradně u mantinelů, kde byl velmi cítit hrající majitel Středočechů. Legendární číslo 68 však také nedokázalo mnoho vymyslet. Následně se Hradečtí přeci jen trochu osmělili a na pár chvil zaměstnali soupeře v jeho obranném pásmu.

V posledních minutách zápasu se Východočeši zodpovědně bránili. Kladnu nepomohl ani oddechový čas dvě a půl minuty před koncem. Následovala dlouhá pasáž, během které se oba celky o kotouč handrkovali za brankou Jana Lukáše, Středočeši se však do střelecké pozice dostat nedokázali, naopak Mountfield ještě jednu branku přidal. Oliver Okuliar vybojoval puk a posunul ho na Aleše Jergla. Ten se ze středního pásma do prázdné branky nemýlil a uzavřel skóre na stavu 4:2. Hradec tak přerušil sérii proher a v novém roce je neporažen.